ارزش کل بازار: 346 میلیارد دلار

24 ساعت گذشته: 77 میلیارد دلار

ارزش دلار: 22,425تومان

سهم بیتکوین: %59.64

سهم اتریوم: %12.37

آیا بیتکوین و دیگر رمزارزها در ایران غیر قانونی است؟

0 56

خبر آشفتگی بازار رمزارزها در ایران به CNN هم رسید
جامعه کریپتو ایران زیر نظر اقدامات دولت برای رشد اقتصادی شاهد صعود و نزول های بسیاری بوده است. اگرچه این کشور از علاقه خود به ارزدیجیتال گفته است اما مشتاقان کریپتو همچنان نمیتوانند به این موضوع خوشبین باشند.
معاون فناوری‎های جدید بانک مرکزی ایران، ناصر حکیمی اعلام کرد تجارت رمزارزها در ایران غیرقانونی است و دولت مانع ان شده و ممنوع اعلام کرده است.
حکیمی طی مصاحبه ای خاطرنشان کرد که جهش اخیر در میزان محبوبیت رمزارزها در ایران با توجه به طبیعت پرنوسان آنها میتواند بصورت بالقوه برای شهروندان خطرناک باشد. حکیمی معتقد است اگر افراد قربانی یک کلاهبرداری شوند امنیت ملی را با دست خود به خطر انداخته اند.

بیتکوین در ایران غیرقانونی است؟؟ بستگی دارد از کی بپرسید!!

وضعیت فعلی رمزارزها و بیتکوین در ایران بسیار پیچیده است. این امر ناشی از ضوابط متفاوتی است که توسط مقام‎های رسمی مختلف ایران در مورد رمزارزها اظهار میشود.
برای مثال آقای حکیمی میگوید که بسیار مهم است تا میان استخراج ( ماینیگ ) و تجارت ( ترید ) رمزارزها تفاوت قائل شویم. این ایده میتواند به این معنی باشد که ممنوعیت تصریح شده توسط شورای عالی در مورد مبارزه با پولشویی ایران بر استخراج تاثیر نمیگذارد. بااین حال، فقط یک هفته پیش، مقامات کشور بیش از ۱۰۰۰ دستگاه اسیک را در مزارع مختلف ماینینگ استان یزد جلوی ان را گرفته و مصادره کردند.

همچنین، در روزهای اخیر، علی اکبر کریمی، یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس ایران، اظهاراتی داشت که با بیانات ناصر حکیمی مخالف بود. در مصاحبه‎ای این قانونگذار توضیح داد که

در ایران، رمزارزها غیرقانونی نیستند، بلکه قانونی‌اند:

“متاسفانه، قانون خاصی برای نظارت بر فعالیت‎های اطراف رمزارزها در کشور وجود ندارد و ضروری است که دولت یک لایحه خاص برای مشخص کردن سرنوشت استخراج رمزارزهایی مانند بیتکوین، و مبادله ارز با استفاده از این پول دیجیتال به مجلس ارائه دهد. به‎طوری که چارچوب قوانین کسانی که در حوزه‎ی استخراج در سراسر کشور فعالیت میکنند، تعیین شود.”

این مسئله تناقضی اساسی از دیدگاه قانونی در سطح ملی را نشان میدهد: وضعیت غیرقانونی، حاوی لایحه‎ای است که به‎طور مشخص فعالیت را ممنوع میکند، درحالیکه مدعیان قانونی بودن میگویند قانونی از جمله ممنوعیت دولتی درخصوص فعالیت‎های این حوزه وجود ندارد.

براساس قوانین بین‌المللی اگر قانونی به طور رسمی موضوعی را جرم اعلام نکرده باشد آن اقدام در آن راستا مجرمانه نخواهد بود. این مسئله ناجی تجارت رمزارزها در ایران خواهد بود، حداقل تا زمانیکه مجلس ایران قوانین و مقررات این حوزه را تصویب کند. و احتمال دارد پس از تصویب قوانین ایرانیان از تجارت بیتکوین منع شوند.
بااین وجود، ایران درحال ایجاد رمزارز بومی خود میباشد که باعث میشود همه چیز حتی گیج کننده‎تر شود. به‎طور خلاصه اظهارات علی‎اکبر کریمی یا ناصر حکیمی را نمیتوان به‌عنوان نظر نهایی در این خصوص تلقی کرد. این تنها نشان دهنده آسیبی است که تناقض اظهارات بین سیاستمدارانی که با وضعیت قانونی رمزارزها موافق نیستند میتواند به همراه داشته باشد.

منبع CNN

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.