ارزش کل بازار: 226 میلیارد دلار

24 ساعت گذشته: 60 میلیارد دلار

ارزش دلار: 12,990تومان

سهم بیتکوین: %66.65

سهم اتریوم: %7.6

ارتباط مستقیم میزان فعالیت در شبکه بیتکوین با قیمت آن

0 89

تحلیلگران و معامله‌گران شاخص‌های مختلفی را برای ارزش‌گذاری سهام یک شرکت در اختیار دارند. آن‌ها از گزارش‌های مالی، گزارش درآمد‌ها و تحلیل‌های اقتصادی برای تعیین ارزش سهام استفاده می‌کنند. بعلاوه آن‌ها می‌توانند از یک مجموعه شاخص‌های فنی استفاده کنند که روند، قدرت خرید، حجم و نوسانات سهام را در یک بازار نشان می‌دهد.

بر اساس اعتقاد کارشناسان سطح فعالیت در شبکه‌ی بیتکوین با قیمت این رمزارز ارتباط مستقیم دارد.

از طرف دیگر، بیت کوین مشابه سهام یک شرکت قابل ارزش‌گذاری نیست. به عنوان مثال، گزارش سود و یا عملکرد برای کمک به ارزش‌گذاری بیت کوین وجود ندارد. بنابراین به منظور تعیین ارزش بیت کوین باید مرجع دیگری را در اختیار داشته باشیم.

تراویس کلینگ (Travis Kling)؛ مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در شرکت مدیریت دارایی‌های رمزارزی ikigai به همراه هنس هوگ (Hans Hauge) پژوهشگر ارشد شرکت ikigai در روز ۱۴ اکتبر ۲۰۱۹ با شرکت در برنامه‌ی Venture coinist در رابطه با سطح فعالیت در شبکه‌ی بیت کوین به منظور تعیین ارزش این رمزارز بحث و گفتگو کردند.

کلینگ ادعا می‌کند، همانطور که در بازار سهام میان قیمت و سود هر سهم رابطه‌ی مستقیم برقرار است، میان ارزش یک شبکه و سطح فعالیت در آن شبکه نیز رابطه‌ وجود دارد. وی در یک مصاحبه‌ی جداگانه اظهار داشت که

«ارزش یک شبکه باید به صورت تابعی از سطح فعالیت در آن شبکه تعیین شود.»

تعیین ارزش شبکه‌ی بیت کوین آسان است، زیرا معادل است با ارزش بازار بیت‌کوین (Market Cap). کلینگ توضیح می‌دهد که روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری سطح فعالیت در شبکه‌ی بیت کوین وجود دارد که «کل تراکنش‌ها، تراکنش‌های روزانه، آدرس‌های کیف پول فعال و یا هش‌ریت» را شامل می‌شود.

همبستگی قیمت و هش‌ریت شبکه‌ی بیتکوین

هش‌ریت را می‌توان به صورت «شاخص عملکرد ماینر‌ها» تعریف کرد. این شاخص قدرت محاسباتی یک دستگاه ماینر بر روی یک الگوریتم مشخص (SHA-256 برای بیتکوین) در هر ثانیه را مشخص می‌کند. افزایش هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین نشان می‌دهد که ماینر‌های بیشتری در شبکه‌ی این رمزارز فعالیت می‌کنند.

بر اساس اظهارات هوگ، زمانی که قیمت بیت کوین از قدرت محاسباتی در شبکه‌ی این رمزارز فراتر می‌رود، رضایت ماینر‌ها را به همراه دارد.

اما آیا تغییرات هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین موجب تغییرات قیمت این رمزارز می‌شود و یا برعکس تغییرات قیمت موجب تغییر هش‌ریت می‌شود؟
هوگ معتقد است که

«همانند یک چرخه‌ی تکرار شونده» هر دو حالت امکان پذیر است.

وی معتقد است که این سیستم رفتار انسان‌ها را منعکس می‌کند اما جهت‌گیری هم در این سیستم وجود دارد.

پترو فوررو (Pedro Febrero)، متخصص حوزه‌ی رمزارزی معتقد است که میان قیمت و هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین یک رابطه‌ی مستقیم وجود دارد.

با این وجود وی اظهار داشت که «معمولا هش‌ریت یک شاخص محرک در شبکه‌ی بیت کوین محسوب می‌شود (به استثنای روند صعودی در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۴ که در این زمان افزایش قیمت پیش از افزایش هش‌ریت آغاز شده بود.)

بر اساس گزارش bitcoinist، با وجود کاهش قیمت بیت کوین در ماه گذشته، هش‌ریت شبکه افزایش یافته است.

قانون متکاف (Metcalfe’s Law) شاخص دیگری است که در آن تعداد آدرس‌های منحصر بفرد بیت‌ کوین به منظور اندازه‌گیری اندازه‌ی شبکه استفاده می‌شود. بر اساس قانون Metcalfe تعداد آدرس‌های منحصر بفرد بیت‌ کوین ارزش این رمزارز را نشان می‌دهد.

منبع bitcoinist

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.