ارزش کل بازار: 199 میلیارد دلار

24 ساعت گذشته: 39 میلیارد دلار

ارزش دلار: 13,078تومان

سهم بیتکوین: %66.54

سهم اتریوم: %8.05

استیبل کوین چیست؟

0 93

استیبل‌کوین یک ارز دیجیتال پایدار با قیمت ثابت است. زمانیکه معامله‌گران، بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال مشابه را بعنوان یکی از روش‌های پرداخت خود معرفی کردند، به‌سرعت با مشکل اساسی نوسان قیمت مواجه شدند. استیبل‌کوین‌ها در واقع راه‌حلی برای مقابله با نوسانات بازار است.
قیمت اکثر ارزهای دیجیتال توسط بازار تعیین می‌شود.
عرضه و تقاضای خریداران و فروشندگان قیمت مبادله رمزارزها را مشخص می‌کند. در مقابل، استیبل‌کوین‌ها به دنبال دستیابی به قیمتی ثابت و بدون نوسان می‌باشند.
استیبل‌کوین (stablecoin)، نسل جدیدی از ارزهای مبتنی بر بلاک‌چین است که قیمت آن به‌جای نوسان بر اساس گمانه‌زنی‌های معامله‌گران، ثابت بوده و به دارایی‌های پایدار در دنیای واقعی از کالاها گرفته تا ارزهای رایج وابسته است.
یکی از استدلال‌های معمول در مورد استیبل‌کوین‌ها این است که آن‌ها در برابر نوسانات قیمت مقاوم هستند. شما می‌توانید با نگه داشتن استیبل‌کوین‌ها به جای رمزارزهایی مثل بیت‌کوین یا اتریوم، از خود در برابر نوسانات بازار محافظت کنید.
برای مثال، اگر بیت‌کوین ۸۰۰۰ دلار قیمت‌گذاری شده و شما یک بیت‌کوین را با یک استیبل‌کوین که با دلار آمریکا تثبیت شده است، معامله کنید، آنگاه شما ۸۰۰۰ واحد استیبل‌کوین دارید. اگر قیمت بیت‌کوین در عرض یک هفته به ۷۰۰۰ دلار برسد، شما باز هم به ارزش ۸۰۰۰ دلار استیبل‌کوین دارید و می‌توانید آن‌ها را هر زمان که بخواهید به بیت‌کوین تبدیل کنید و با این کار ۱۰۰۰ دلار از سرمایه خود را حفظ نمایید.

معرفی انواع استیبل کوین

استیبل‌کوین‌ها را می‌توان به طور کلی به ۳ دسته تقسیم‌بندی کرد:
استیبل‌کوین با پشتوانه فیات
استیبل‌کوین با پشتوانه کریپتو
استیبل‌کوین بدون پشتوانه

1.استیبل‌کوین با پشتوانه فیات

برای صدور استیبل‌کوین‌‌هایی که پشتوانه آنها فیات است یک ارز فیات را به عنوان رزرو معرفی و نگهداری می‌کنند. دیگر انواع وثیقه‌ها می‌توانند شامل فلزات گرانبها مانند طلا یا نقره و همچنین کالاهایی مانند نفت باشند، اما اکثر استیبل‌کوین‌‌های پشتیبانی شده توسط فیات، در حال حاضر از ذخایر دلاری استفاده می‌کنند. این ذخایر توسط نهاد ثالث مورد اعتمادی بصورت مستقل نگهداری می‌شوند و به طور منظم برای پیروی از انطباق‌های لازم مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. تتر (USDT) و TrueUSD محبوب‌ترین استیبل‌کوین‌هایی هستند که ارزش مشابهی با یک دلار آمریکا دارند و توسط سپرده‌های دلار حمایت می‌شوند.

2.استیبل‌کوین با پشتوانه کریپتو

استیبل‌کوین‌‌های تحت پشتیبانی کریپتو توسط دیگر ارزهای رمزنگاری شده پشتیبانی می‌شوند. از آنجاییکه ذخایر ارزهای رمزنگاری شده نیز ممکن است مستعد ابتلا به نوسانات بالا باشد، چنین استیبل کوین‌‌هایی وثیقه بسیار زیادی دارند، یعنی تعداد بیشتری از توکن‌های ارز رمزنگاری شده به عنوان ذخیره برای صدور تعداد کمتری از استیبل‌کوین‌‌ها نگهداری می‌شود.
به عنوان مثال، ۲۰۰۰ دلار بیتکوین ممکن است به عنوان ذخایری برای صدور ۱۰۰۰ دلار ارزش از استیبل‌کوین‌‌ها تحت وثیقه کریپتو استفاده شود، که تا ۵۰ درصد از نوسانات ارزی ذخیره (بیتکوین) را در اختیار دارد. بازرسی‌های بیشتر و نظارت به ثبات قیمت‌ها می‌افزاید.
3⃣استیبل‌کوین بدون پشتوانه
استیبل‌کوین‌‌های بدون وثیقه از هیچ‌گونه ذخایری استفاده نمی‌کنند، اما مکانیزم کاری مانند بانک مرکزی را شامل می‌شوند که برای حفظ قیمت مناسب هستند. به عنوان مثال، بیس‌کوین‌های (basecoin) وابسته به دلار، بر اساس نیاز از مکانیسم توافق برای افزایش یا کاهش عرضه توکن‌ها استفاده می‌کنند. چنین اقداماتی مشابه چاپ یادداشت‌های بانکی بانک مرکزی برای حفظ ارزش پول فیات است. این مساله را می‌توان با اجرای یک قرارداد هوشمند در یک پلتفرم غیرمتمرکز بدست آورد که می‌تواند به صورت خودکار اجرا شود.

 

معروف ترین استیبل کوین های موجود در بازار:

 

🔸تتر(USDT)


تتر (Tether) اولین استیبل‌کوین بازار رمزارزها می باشد که در سال ۲۰۱۵ توسعه یافت. این ارز دیجیتال با ارز فیات و بصورت یک به یک پشتیبانی می‌شود.( هر یک تتر معادل یک دلار). اما طی سال گذشته، بحث ها و صحبت های بسیار زیادی پیرامون پشتوانه تتر وجود داشته است.

 

‏🔸TrueUSD


این استیبل‌کوین مبتنی بر ERC20 بوده و با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود. در ابتدا شاید، این استیبل‌کوین همانند تتر به نظر برسد امابر خلاف تتر یک استیبل‌کوین با پشتیبانی ارز سنتی و با محافظت قانونی است و با تاییدیه و تصدیق شرکت شخص ثالث کاملا شفاف و مورد تایید است.
این استیبل کوین توسط افرادی مدیریت می‌شود که سابقه فعالیت در گوگل، PwC و UC را در کارنامه فعالیت های خود دارند. این شرکت در صدد ارائه ثبات بیشتر به دنیای پر نوسان ارزهای دیجیتال است. در حال حاضر TrueUSD در جایگاه ۳۴ ارزهای دیجیتال قرار دارد اما پذیرش آن با سرعت مناسبی رو به افزایش است.

🔸MarkerDAO

سازمان مستقل و غیرمتمرکزی است که به دنبال ایجاد نوع جدیدی از استیبل‌کوین است. این سازمان فعالیت خود را از سال ۲۰۱۷ شروع کرد و  استیبل‌کوین خود را با نام دای (DAI) معرفی کرد که برخلاف تتر، به جای دلار، توسط  رمز ارز اتریوم پشتیبانی می شود.

‏🔸USDC

توسط سیرکل (Circle) و کوین بیس پشتیبانی می‌شود استیبل کوینی است که به دلیل حامیان خود، به سرعت جایگاه خود در بازار را به دست آورده است. این استیبل کوین با موسسات و صرافی های مهم کریپتو نظیر OKEx، لجر،کایبر،  و دیجی فینکس (DigiFinex) همکاری داشته است.استیبل کوین USDC مبتنی بر پروتکل ERC20 است.

🔸دلار جمینی(GUSD)

توسط برادران وینکلووس، سرمایه گذاران مشهور ارز بیتکوین و مالکان صرافی جمینی، ایجاد شد. دلار جمینی که از زمان عرضه آن در نوزده صرافی لیست شده است در حال حاضر در جایگاه ۷۹ ارزهای دیجیتال قرار دارد. این توکن نه فقط به دلیل موسسان مشهور خود، بلکه به دلیل مطابقت با چندین استاندارد مختلف از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار است.

🔸هیوبی(HUSD)

این استیبل‌کوین نسبت به سایر استیبل‌کوین های این فهرست متفاوت است زیرا فقط در محدوده صرافی هیوبی قابل استفاده می‌باشد و به عنوان جفت معاملاتی پایه در میان چهار استیبل‌کوین پشتیبانی شده از جانب صرافی هیوبی عمل می‌کند.
اکثر این استیبل‌کوین ها پتانسیل آن را دارند که به رقیبی جدی برای تتر تبدیل شوند. در حالی که هیچکس نمی‌تواند با قطعیت پیش بینی کند که استیبل‌کوین چند میلیارد دلاری دیگری ظهور خواهد کرد یا خیر.

منبع PAYMINEX

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.