ارزش کل بازار: 226 میلیارد دلار

24 ساعت گذشته: 60 میلیارد دلار

ارزش دلار: 12,990تومان

سهم بیتکوین: %66.65

سهم اتریوم: %7.6

اصلی ترین دلایل ایجاد ترس در میان سرمایه گذاران صنعت ارزهای دیجیتال

0 80

بازار رمزارزها دارای طبیعتی پُر نوسان و غیر قابل پیش‌بینی است و پیش‌بینی بسیاری از تحلیلگران در این حوزه با شکست مواجه می‌شود. پیش از آغاز شرایط صعودی بازار بیتکوین در بهار ۲۰۱۹، تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند که قیمت بیتکوین به سطح ۲ هزار دلاری سقوط خواهد کرد، پس از ایجاد شرایط صعودی نیز سرمایه‌گذاران اعلام می‌کردند که این رمزارز بزودی سطح بیشینه‌ی قیمتی جدیدی را ثبت خواهد کرد.

راه اندازی پلتفرم مبادلات قراردادهای آتی بیتکوین (Bakkt) و اجرای رویداد هالوینگ در سال ۲۰۲۰ به عنوان دلیل اصلی پیش‌بینی‌ها عنوان شده بود. اما پس از سپری شدن زمان تعیین شده مشخص گردید که تمامی پیش‌بینی‌های ارائه شده اشتباه بوده‌اند.

حتی پیش‌بینی تحلیلگر ناشناسی که در گذشته بدون خطا تغییرات قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کرده بود، نیز تحقق نیافته است.
در این مقاله عوامل اصلی افزایش نگرانی و تردید درمیان سرمایه‌گذاران فعال در صنعت رمزارزی بررسی می‌شود.

 نقدینگی پایین با وجود ارزش بالای بازار

با وجود ارزش بازار ۲۰۰ میلیارد دلاری حوزه‌ی رمزارزی ، نقدینگی در سطح پایینی قرار دارد. زیرا، تمامی دارایی‌های رمزارزی در مبادلات بازار شرکت ندارند، همچنین نقدینگی در میان صرافی‌های مختلف و در هر صرافی در میان دارایی‌های رمزارزی مختلف توزیع شده است.

حجم معاملات روزانه بزرگترین صرافی‌ها به سختی از یک میلیارد دلار فراتر می‌رود. برای مثال، بر اساس داده‌های وب‌سایت CoinMarketCap، معاملات بیت کوین تنها ۳۰۰ میلیون دلار از حجم معاملات روزانه‌ی صرافی بایننس(۹۰۶ میلیون دلار) را تشکیل می‌دهد. حجم اندک معاملات موجب تسهیل امکان دستکاری در بازار رمزارزی می‌شود.

موضع مبهم قانون‌گذاری در باره ارزهای دیجیتال

تنها تعداد محدودی از کشور‌ها در رابطه‌ با واکنش در برابر تکنولوژی نو‌ظهور رمزارزی به جمع‌بندی نهایی رسیده‌اند که کانادا، ژاپن، استرالیا و تعدادی از کشور‌های دیگر را شامل می‌شود. تغییر قوانین به‌طور پیوسته موجب می‌شود اشتیاق سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در صنعت رمزارزها کاهش یابد

ضعف‌های فنی

سرمایه‌گذاران شرکت کننده در نظرسنجی صرافی بایننس، ضعف فنی را به عنوان مهم‌ترین ریسک صنعت رمزارزی انتخاب کرده‌اند. صرافی‌های رمزارزی از تجهیزات پیشرفته‌ای برخوردار نیستند.

به عنوان مثال، سرور‌های بورس اوراق بهادار نزدک و داو جونز توانایی پردازش بیش از یک میلیون تراکنش در هر ثانیه را دارا است.
تاخیر در پردازش سفارش‌ها و آسیب‌پذیری سیستم‌های امنیتی مانعی برای ورود سرمایه‌گذاران حقوقی و موسسات به حوزه‌ی رمزارزی محسوب می‌شود. باید در نظر داشت که سرمایه‌گذاران حقوقی حجم عظیمی از سرمایه را در اختیار دارند.

بنابراین تا زمانی که صرافی‌ها محیط شفاف، امن و توانمند ایجاد کنند، اغلب سرمایه‌گذاران از ورود به صنعت رمزارزی خودداری خواهند کرد.

همچنین شبکه‌ی بیت کوین و اتریوم از سرعت بالایی در پردازش تراکنش‌ها برخوردار نیست. در نتیجه، افزایش تعداد تراکنش‌ها در شبکه‌ی این رمزارزها موجب بروز پدیده‌ی انباشتگی و طولانی شدن فرآیندتایید تراکنش‌ها می‌شود. این موضوع موجب می‌شود در زمان تغییر قیمت کاربران قادر به واکنش سریع نباشند و زیان را تجربه کنند.

ضعف در حفاظت از حریم خصوصی

صرافی‌های رمزارزی به دلیل افشای اطلاعات شخصی کاربران بارها مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. این عامل نیز همانند ضعف‌های فنی در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران نقش مهمی دارد.

حفاظت از هویت سرمایه‌گذاران بزرگ از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین، سطح بالایی از امنیت برای حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران و ارائه‌ی تضمین برای جلوگیری از انتشار اطلاعات سرمایه‌گذاران ضروری است.

ترس سرمایه‌گذاران از سقوط بازار رمزارزی

اگرچه نگرانی از کاهش قیمت رمزارزها بر رفتار سرمایه‌گذاران تاثیر می‌گذارد. باید در نظر داشت که صرافی‌های رمزارزی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و استخرهای ماینینگ دارای ذخایر رمزارزی عظیمی هستند که می‌تواند کل بازار رمزارزی را تخریب کند.

فقدان ابزار‌های ضروری برای جذب دیگر سرمایه‌گذاران

پلتفرم‌های رمزارزی تنها برای میزبانی فعالان در این حوزه طراحی می‌شوند. سرمایه‌گذاران بزرگ، اشتیاقی برای ترک بازار سهام و ارزهای رایج با هدف فعالیت در صرافی‌های رمزارزی ندارند.

همزمان با افزایش نقدینگی، علاقه به پلتفرم‌های رمزارزی نیز افزایش خواهد یافت. اما ایجاد ابزار‌هایی برای ترکیب دارایی‌های توکنیزه شده با شاخص بازار سهام، سهام، بازارهای مبادلات خارجی و کالا، قرارداد‌های نقدی، فلزات گرانبها و موارد مشابه ضروری است.

با گذر زمان، شرایط تغییر خواهد کرد و با برطرف شدن مشکلات بازار رمزارزی، ترس‌ سرمایه‌گذاران نیز از بین خواهد رفت. اگرچه در مقطع زمانی کنونی مشکلات زیادی وجود دارد، سرمایه‌گذاران حقوقی همچنان رویکرد مثبتی نسبت به صنعت رمزارزی دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.