ارزش کل بازار: 240 میلیارد دلار

24 ساعت گذشته: 86 میلیارد دلار

ارزش دلار: 13,080تومان

سهم بیتکوین: %66.43

سهم اتریوم: %7.55

بلاکچین چیست و چه کاربردی دارد؟

0 195

این روزها مفاهیمی مانند بلاکچین و رمزارز یا همان کریپتوکارنسی زیاد به گوش می خورد. در واقع همه چیز از بیت کوین شروع شد و موجی که در زمینه سرمایه گذاری سریع و کوتاه برای رسیدن به سودهای میلیاردی ایجاد کرد.

این موج خیلی سریع پیش رفت و میلیون ها نفر را در سراسر جهان با این مفهوم جدید آشنا کرد. اما موج بعدی مربوط میشد به شکل گیری رمز ارزهای جدید که به مرور رمزارزهای دیگری نظیری اتریوم ، ریپل ، eos ، بیت کوین کش و … نیز پدید آمدند.

به راستی ما اکنون در یک دوره زمانی بی نظیر قرار گرفته ایم. چرا که شاهد شکل گیری یک انقلاب تکنولوژی در سطح جهانی و شکل گیری یک حوزه بی نظیر به نام بلاکچین هستیم که فرصت های بی شمار و بی نظیری برای ما ایجاد میکند تا در سطح جهانی جایگاهی برای خود ایجاد کنیم.

بلاکچین (Blockchain) از دو کلمه Block (بلاک) و Chain (زنجیره) ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلاک‌هاست. به طور کلی بلاک چین یک سیستم ثبت اطلاعات و گزارش توزیع شده و به صورت غیرمتمرکز است. به عبارتی بلاک چین بستری را برای ایجاد سیستم های مختلف غیر متمرکز فراهم میکند.
بیت کوین اولین کاربرد از این فناوری بود و ازبلاکچین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیتکوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

اگر بخواهیم خیلی ساده توضیح دهیم باید بگیم در واقع این تکنولوژی مربوط به ذخیره و پردازش اطلاعات حساس (مانند اطلاعات حساب بانکی یا رکورهای مربوط به رای گیری در یک انتخابات) در تعداد زیادی کامپیوتر( به جای استفاده از یک کامپیوتر) است.

‏Blockchain در واقع یک پایگاه داده توزیع شده است که به طور همزمان در چند کامپیوتر وجود دارد. بلاک چین به طور مداوم در حال رشد است و مجموعه ای از رکوردهای جدید یا بلاک ها به آن اضافه می شود. هر بلاک حاوی اطلاعات زمانبندی و لینکی به بلاک قبلی است. بنابراین بلاکچین در واقع یک زنجیره را تشکیل می دهد.

این پایگاه داده توسط هیچ سازمان یا نهادی اداره نمی شود در عوض هر کسی که در این شبکه است یک کپی از کل پایگاه داده را می گیرد. بلاک های قدیمی برای همیشه محافظت می شوند و بلاک های جدید به طور غیر بازگشتی به الگوریتم اضافه می شود و امکان غیرفعال سازی اسناد، تراکنش ها و سایر اطلاعات را غیر ممکن می سازد.

تکنولوژی بلاک‌چین را می‌توان بهترین اختراع بعد از اینترنت دانست، این تکنولوژی است که امکان حذف واسطه‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد.

بلاکچین چه کاربردی دارد و زمینه چه فعالیت هایی را فراهم می کند؟

بلاک چین تنها به معنی کریپتو کارنسی ها و رمز ارزهایی مثل بیت کوین نیست برای درک بهتر ،بلاک‌چین و بیت‌کوین رامانند رابطه‌ی اینترنت با ایمیل در نظر بگیرید.و بلاک چین یک سیستم دیجیتالی بزرگ است که میتوان بی نهایت ایده جدید راه اندازی کرد.

از بلاک چین می‌توان در زمینه‌های صنعتی، پزشکی و زمینه‌های بسیار دیگری استفاده کرد. به‌عنوان‌ مثال در بخش پزشکی این فناوری به پزشکان اجازه می‌دهد تا پرونده‌ای از سوابق بیماران را با امنیت بالا ذخیره کرده و آن‌ها را در صورت لزوم در اختیار دیگر بیمارستان‌ها و مراکز درمانی قرار دهند. این کار علاوه برافزایش امنیت ذخیره‌سازی و انتقال داده‌ها، باعث کاهش خطرها و هزینه‌های مدیریت داده‌ها می‌شود.

بلاکچین برای دولت‌مردان کشورهای مختلف نیز جذابیت‌های خاص خود را دارد. در حال حاضر دولت‌مردان انگلیس در حال تحقیق برای بهبود روش‌های ذخیره‌سازی اطلاعات توسط بلاک چین هستند.
از این فناوری می‌توان برای مقابله با دریافت محصولات چندرسانه‌ای به‌صورت غیرقانونی نیز استفاده کرد. از فناوری بلاک چین می‌توان برای اعتبارسنجی و جلوگیری از انجام تقلب در انتخابات الکترونیک نیز استفاده کرد.

بلاک چین میتواند برای ذخیره سازی و همچین فراخوانی اطلاعات در سازمان های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.
یکی از دیگر از کاربرد های این حوزه حمل و نقل و همچنین رهگیری سفارشات است که اخیرا شرکت سامسونگ به این حوزه وارد شده است.
این موارد تنها نمونه ای از هزاران کاربرد این تکنولوژی می باشد و گروه ایده باران در حال بررسی ایده ها این حوزه و امکان سنجی اجرای آنها میباشد.

سخن نهایی

معمولا وقتی صحبت از فعالیت و کارآفرینی در زمینه تکنولوژی میشود یک مساله بسیار خودنمایی میکند و آن هم فاصله موجود میان ما و غول های فناوری است که رقابت را تقریبا غیرممکن می کند.

اما این بار قضیه فرق میکند بلاکچین هنوز در ابتدای راه است و این یک فرصت طلایی است تا سریع تر وارد این مسیر شد و سهمی از این بازار میلیارد دلاری داشت.
ویژگی فوق العاده تکنولوژی بلاکچین که در واقع قابلیت تمرکز زدایی است، امکان ایجاد کسب و کارهای غیر متمرکز را فراهم میکند و این فرصت ایجاد میشود که کسب و کارهای غیر متمرکز در این بستر بدون در نظر گرفتن محدودیت مکانی شکل بگیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.