ارزش کل بازار: 199 میلیارد دلار

24 ساعت گذشته: 39 میلیارد دلار

ارزش دلار: 13,078تومان

سهم بیتکوین: %66.54

سهم اتریوم: %8.05

حجم مبادلات جعلی صرافی ارزهای دیجیتال ۳۵ درصد کاهش یافته

0 62

براساس آخرین گزارشات موسسه‌ی شفافیت بلاک‌چین (BTI) میزان مبادلات جعلی مربوط به صرافی ارزهای دیجیتال در ماه سپتامبر بیش از ۳۵ درصد کاهش داشته است.

این گزارش‌ها نشان می‌دهند که در ۴۰ صرافی رمزارز برتر جهان که توسط این موسسه‌ مورد بررسی قرار گرفته‌اند، حجم مبادلات جعلی یا Wash Trading حدود ۳۵/۷ درصد کاهش داشته است.

مبادلات جعلی نوعی دستکاری بازار هستند که در آن سرمایه‌گذاران بزرگ به صورت کاملا عمدی اقدام به خرید و فروش یک دارایی مالی خاص کرده تا علاوه بر حجم مبادله، میزان تقاضا برای آن نوع دارایی را به صورت جعلی افزایش دهند.

این فرایند در پلت‌فرم‌های مبادله‌ی قانون‌گذاری شده کاملا غیرقانونی محسوب می‌شود.

داده‌های منتشر شده توسط موسسه‌ی BTI حاکی از آن است که «پاک‌ترین» پلت‌فرم‌های مبادله‌ی رمزارز عبارتند از Kraken، Poloniex، Coinbase و Upbit.
از سوی دیگر، به نظر می‌رسد که در بین ۴۰ صرافی مورد بررسی، صرافی‌های رمزارزی Extreme، OKEx و Bitbox بیشترین سهم تجارت جعلی را به خود اختصاص داده‌اند.

طبق گزارشات BTI، در حالیکه حجم مبادله‌ی جعلی این سه پلت‌فرم از مرز ۷۵ درصد نیز عبور کرده است، حجم مبادله‌ی واقعی آن‌ها(بدون احتساب مبادلات جعلی) باز هم زیاد است و باعث می‌شود آن‌ها در لیست ۲۰ صرافی برتر در سطح جهانی قرار بگیرند.

حجم مبادلات جعلی بیتکوین تقریبا ۵۰ درصد است

در این بین، حدود ۵۰ درصد حجم مبادله رمزارز بیتکوین جعلی اعلام شده است، درحالیکه این رقم برای رمزارزهای دیگری همچون اتریوم حدود ۷۵ درصد، برای ریپل حدود ۵۵ درصد و برای لایت کوین نیز حدود ۷۴ درصد تخمین زده می‌شود. موسسه‌ی BTI مدعی شده که بخش زیادی از این حجم مبادله‌ی جعلی و متورم به فعالیت‌ صرافی‌های OKEx، ‌Bibox و Huobi مربوط می‌باشد.

بیشترین حجم از مبادلات جعلی در بین ۲۵ رمزارز برتر بازار به رمزارزهای اتریوم کلاسیک ، مونرو و دش تعلق دارد، که گفته می‌شود بیش از ۸۰ حجم مبادله‌ی آن‌ها در صرافی‌های OKEx، Bibox و Bithumb جعلی می‌باشد.

از سوی دیگر با رمزارزهای Maker Dao، توکن‌های بومی بایننس و LEO روبرو هستیم که در بین ۲۵ رمزارز برتر بازار، کمتر از ۲۵ درصد از حجم مبادله‌ی آن‌ها جعلی بوده است.

صرافی OKEx ادعاهای BTI را به چالش می‌کشد

صرافی رمزارزی OKEx اخیرا نسبت به گزارش‌ها و ادعاهای موسسه‌ی BTI واکنش نشان داده و اعلام نموده که «روش تحقیق این موسسه اصلا شفاف نیست و آن‌ها هیچ داده‌ای را برای اثبات و پشتیبانی حرف‌های خود ارائه نکرده‌اند».

صرافی OKEx مدعی شده که به دلیل ماهیت عملکردش به عنوان یک پلت‌فرم ارائه دهنده‌ی مشتقات رمزارزی، الگوهای خاص مبادلاتی آن‌ها شامل استفاده از موارد متفاوتی همچون «صندوق‌های نگهداری، مبادله‌گران اختصاصی و همچنین شرکت‌های تجاری با حجم مبادله‌ی بالا» بوده است.

از این رو صرافی مذکور استدلال می‌کند که موسسه‌ی BTI از «پارامتر‌های مربوط به خرده‌فروشی‌ها مانند بررسی ترافیک وب‌سایت/موبایل» در تحقیقات «بی‌ربط» خود استفاده کرده است.

در ماه مارس نیز پس از انتشار یک سری از گزارشات مربوط به حجم مبادلات جعلی در بازار که نشان می‌داد این شیوه‌ی تجارت در صنعت رمزارزی شیوع پیدا کرده‌ است، موضوع Wash Trading به یکی از مناظرات داغ این صنعت تبدیل شد

منبع cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.