ارزش کل بازار: 226 میلیارد دلار

24 ساعت گذشته: 60 میلیارد دلار

ارزش دلار: 12,990تومان

سهم بیتکوین: %66.63

سهم اتریوم: %7.61

دوره میانسالی بیتکوین در مقایسه با ارزهای فیات

0 85

صاحب‌نظران معتقدند که ارزهای فیات مستعد بحران هستند و گاهی توسط تغییر حاکمیت کشورها و یا دیگر عوامل به سادگی از بین می‌روند.

تحلیلگری با نام کاربری Willy Woo در توییتر در واکنش به مطلبی در رابطه با تاریخچه‌ی فعالیت ارزهای فیات اظهار داشت:

بیتکوین ۴۰ درصد از متوسط طول عمر ارزهای فیات (۲۷ سال) را پشت سر گذاشته است.

موفق‌ترین ارز فیات تاکنون ۹۹٫۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

تولد بیت کوین ده سال پس از انتشار یورو

جامعه‌ی رمزارزی در ژانویه‌ی ۲۰۲۰ شاهد یازدهمین سال ‌روز تولد بیتکوین خواهد بود. یورو نیز تقریبا در همین محدوده‌ی زمانی بیست و یکمین سال فعالیت خود را ثبت خواهد کرد.

از آنجایی که یورو به عنوان اولین ارز فرامرزی ( ارز رایج در میان کشور‌های عضو اتحادیه اروپا ) شناخته می‌شود، بهترین نمونه‌ی قابل مقایسه با بیتکوین نیز محسوب می‌شود. موفقیت یورو شرایط را برای تولد نوع دیگری از سیستم پرداخت بین المللی مهیا ساخت.

تاریخچه‌ی بیت کوین را می‌توان با واحد پولی آلمان (مارک) در سال‌های ۱۹۴۸-۱۹۹۹ مقایسه کرد. این واحد پولی توسط یورو جایگزین شده است.
اما تورم پولی و یا تغییر حاکمیت کشور‌ها می‌تواند موقعیت یک ارز فیات را تغییر دهد و آن را به یک دارایی کاملا جدید تبدیل کند.

برخی از صاحب‌نظران معتقدند که به دلیل شباهت بیتکوین به یک کالا، مقایسه‌ی میان بیتکوین و ارزهای فیات یک مقایسه‌ی کامل نیست. اما از آنجایی که محدودیت عرضه‌ی بیتکوین (۲۱ میلیون واحد) تغییر نمی‌کند، این رمزارز یک دارایی امن محسوب می‌شود. ارزهای فیات یک ابزار مالی هستند که در راستای تقویت و یا ممانعت از رشد اقتصادی عمل می‌کنند.

معیار معمول بانک‌های مرکزی حفظ سطح تورم ۲ درصدی به‌طور سالیانه است که به‌منظور جلوگیری از رکورد اقتصادی کافی است.

محدودیت عرضه‌ی بیت کوین

عرضه‌ی بیت کوین برای مدت زمان طولانی در سطح نسبتا بالایی قرار داشت. هم‌اکنون میزان عرضه‌ی بیت کوین برای نخستین مرتبه، کمتر از سطوح تعیین شده توسط بانک‌های مرکزی قرار گرفته است. در حالی که تنها ۳ میلیون بیت کوین برای استخراج باقی مانده است، مرحله‌ی جدیدی از فرآیند عرضه‌ی بیت کوین آغاز می‌شود.

در همین زمان، با وجود تمامی ابزار‌های در دسترس بانک‌های مرکزی، افزایش بی‌سابقه‌ای در انتشار ارزهای فیات مشاهده می‌شود.

بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را در سطح صفر حفظ می‌کند، در حالی که فدرال رزرو سرگرم تغییر سود اوراق قرضه و عرضه‌ی بیش از حد و به‌یکباره‌ی نقدینگی است. تزریق نقدینگی‌ با هدف آرام کردن ترس از ورشکستگی بانک‌های تجاری انجام می‌شود.

با وجود این‌که بیتکوین دارای عرضه‌ی محدودی است، فعلان بازار رمزارز ها با تغییر سطح نقدینگی در بازار بیگانه نیستند. زیرا بیشتر بیت‌کوین‌ های استخراج شده در کیف‌پول‌های اولین گروه از اعضای جامعه‌ی بیتکوین متمرکز شده است و گاهی « نهنگ‌ها (مالکان بزرگ بیتکوین) » بخشی از دارایی خود را به منظور ایجاد تغییر در بازار جابجا می‌کنند.

در حالی که هیچ سیستم متمرکز بانکی فعالیت شبکه‌ی بیتکوین را کنترل نمی‌کند، تاثیر رمزارز پایدار تتر بر تغییرات بیتکوین قابل مشاهده است. انتشار بیش از ۴ میلیارد رمزارز پایدار تتر از سال ۲۰۱۷ تاکنون به عنوان یکی از عوامل تغییر قیمت بیت کوین محسوب می‌شود.

منبع bitcoinist

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.