ارزش کل بازار: 226 میلیارد دلار

24 ساعت گذشته: 60 میلیارد دلار

ارزش دلار: 12,990تومان

سهم بیتکوین: %66.65

سهم اتریوم: %7.6

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

0 198

صرافی ارز دیجیتال یا DCE (مخفف digital currency exchange ) نوعی کسب و کار نوین است که با هدف اسان شدن معاملات ارز دیجیتال ایجاد شده است. در صرافی ارز دیجیتال انواع ارزهای دیجیتال (مانند بیتکوین و اتریوم )  به یکدیگر یا به پول نقد ( ارز فیات ) تبدیل می شوند. در مقابل خدماتی که صرافی ارز دیجیتال ارائه می دهد، کارمزد دریافت می کند.

صرافی ارز دیجیتال از چه زمانی شکل گرفت؟

اولین صرافی ارز دیجیتال در استرالیا در سال 2004 ایجاد شد. اما به دلیل نداشتن مجوز و عدم مشتریان کافی به فعالیت خود ادامه نداد. در سال 2006 در آمریکا صرافی ارز دیجیتال تازه تاسیس توسط سرویس امنیت ایالت متحده پلمپ شد. این صرافی دیجیتال توسط دو نفر تابعه روسی و لهستانی تاسیس شده بود که به دلیل انتقال غیر قانونی بیش از 30 میلیون دلار به شکل ارز دیجیتال متهم و 5 سال زندانی شدند.

در سال 2007 به دلیل ابهام قانونی درباره صرافی های دیجیتال بیش از 58 صرافی ارز دیجیتال در آمریکا پلمپ شد. همچنین در کشورهای مختلف صرافی های دیجیتال به جرم پولشویی یکی پس از دیگری پلمپ می شدند. تا اینکه بررسی قانونی ارز دیجیتال و فعالیت صرافی ارز دیجیتال در دستور کار سازمان های حقوقی کشورها قرار گرفت.

در حال حاضر صرافی های دیجیتال از لحاظ قانونی شناخته شده اند و برای فعالیت باید از مراجع اقتصادی مجوز بگیرند.

صرافی ارز دیجیتال چه خدماتی ارائه می دهد؟

خرید و فروش ارز دیجیتال

بسیاری از صرافی ارز دیجیتال پلتفرمی را طراحی می کنند که در آن انواع ارز ها خریده شده و به فروش می رسد. شما با استفاده از کارت بانکی می توانید بیت کوین یا اتریوم بخرید یا بفروشید. در این پلتفرم خود صرافی هم خریدار است هم فروشنده و در این بین درصدی از معامله را به عنوان کارمزد کسر می کند.

پلتفرم P2P
در این روش صرافی نقش واسطه را دارد. فروشنده ارز را به خریدار وصل می کند. برای مثال شخصی که بیت کوین برای فروش دارد همراه با مقدار و قیمت در صرافی ثبت می کند. خریدار با مشاهده گزینه های مختلف و قیمت های متفاوت، اقدام به خرید می کند. در این روش دست خریدار در روش پرداخت باز است و می تواند زیر قیمت خرید ارزی کند.

ضمانت تراکنش
به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بلاکچین و ارزهای دیجیتال، امکان بروز مشکلاتی در زمان تراکنش وجود دارد. مانند معایبی که برای بیت کوین می توان برشمرد. صرافی ارز دیجیتال در اینجا نقش یک تضمین کننده تراکنش را بازی می کند. به صورتی که با قبول ریسک، ارزهای مختلف را به یکدیگر و به پول فیات تبدیل می نماید.

خرید اینترنتی با ارزهای دیجیتال

برخی از صرافی های ارز دیجیتال پلتفرمی را را طراحی کرده اند که کاربران آن ها به سهولت می تواند خرید اینترنتی کند. در واقع کاربر با پرداخت از کیف پول مجازی خود، از کالا یا خدمات اینترنتی استفاده نماید. با پرداخت ارز دیجیتال موبایل خود را شارژ کند یا سفارش غذا بدهد.

پرداخت حقوق با ارز دیجیتال

در مقابل کاربران صرافی های دیجیتال می توانند در ازای کاری که در فضای مجازی انجام می دهند حقوق دیجیتال دریافت کنند. به عبارت دیگر شما با انجام دورکاری برای اشخاص حقیقی یا حقوقی می توانید بیت کوین یا اتریوم دریافت نمایید. صرافی ارز دیجیتال بستر این کار را فراهم می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.