ارزش کل بازار: 199 میلیارد دلار

24 ساعت گذشته: 39 میلیارد دلار

ارزش دلار: 13,078تومان

سهم بیتکوین: %66.54

سهم اتریوم: %8.06

کاهش هش ریت شبکه لایتکوین پس از هالوینگ

0 86

داده‌های بدست آمده از شبکه‌ی لایت کوین (LTC) نشان می‌دهد که بسیاری از ماینر ‌های این شبکه که در راستای تامین امنیت بلاکچین آن و رقابت برای کسب پاداش بلاک‌های جدید تلاش می‌کردند، پس از رویداد نصف شدن پاداش یا هالوینگ لایت‌کوین ، دستگاه‌های خود را خاموش کرده‌اند.

براساس داده‌های بدست آمده از استخر ماینینگ BTC.com، سختی شبکه‌ی لایت‌کوین از روز ۴ام آگوست یعنی دقیقا یک روز قبل از رویداد Halving،از رقم ۱۵/۹۳ میلیون به ۱۱/۴۰ میلیون تا روز ۲۲ام آگوست رسیده است. قدرت هش این شبکه نیز در این مدت بیش از ۲۸ درصد کاهش یافته است.

سختی شبکه  لایت‌کوین

سختی ماینینگ لایت‌کوین به گونه طراحی شده است که بتواند هر ۲۰۱۶ بلاک(تقریبا هر ۴ روز یکبار) به طور خودکار خودش را تنظیم کند تا بر اساس میانگین توان هش موجود در چرخه‌ی فعلی، فاصله‌ی تولید هر بلاک را حدود ۲/۵ دقیقه نگه دارد.

کاهش ۲۸ درصدی میزان سختی این شبکه بدان معناست که سطوح فعلی از ۲۹ام آوریل تا کنون به پایین‌ترین سطح ممکن رسیده است. به واسطه‌ی داده‌های بدست آمده از BTC.com می‌توان تخمین زد که در رویداد بعدی تنظیم شبکه که حدود ۳ روز دیگر اتفاق خواهد افتاد، سختی شبکه‌ی لایت‌کوین بیش از ۴ درصد دیگر کاهش خواهد یافت.

علاوه بر این، متوسط قدرت هش ۴ روزه‌ی شبکه‌ی لایت‌کوین از ۴۵۶ تراهش بر ثانیه(TH/s) در روز ۴ام آگوست به رقم ۳۲۵ تراهش بر ثاتیه در روز ۲۲ام آگوست سقوط کرده است. در ساعت ۲۳:۵۴ به وقت جهانی(UTC) در روز ۲۲ام آگوست، آخرین تنظیم شبکه باعث کاهش ۲۸ درصدی سختی شد.

داده‌های بدست آمده از نمودار «توزیع هش سه روزه» نشان می‌دهد که در حال حاضر ماینر‌های متصل به استخر ماینینگ Poolin حدود ۲۳ درصد از مجموع قدرت محاسباتی شبکه‌ی لایت‌کوین را در اختیار دارند.

پس از این استخر نیز به ترتیب استخر‌های ماینینگ f2pool و Antpool بیشترین قدرت هش را به خود اختصاص داده‌اند

خروج ماینرهای لایتکوین به دلیل کاهش سودآوری

کاهش علاقه‌ی ماینرها به استخراج رمزارز لایت‌کوین شاید تعجب آور نباشد، زیرا پس از رویداد Halving در روز ۵ام آگوست، پاداش بلاک‌های این شبکه از ۲۵ واحد LTC برای هر بلاک به ۱۲/۵ واحد LTC کاهش یافت، و باعث شد تا درآمد و سودآوری دستگاه‌های ماینینگ فعلی به شکل چشم‌گیری کاهش یابد.

اطلاعات بدست آمده از استخر F2pool نشان می‌دهد که سودآورترین دستگاه‌های ماینینگ لایت‌کوین که توسط دو شرکت InnoSilicon و FusionSilicon ساخته شده‌اند، در حال حاضر بین ۱۰ تا ۲۰ درصد سودآوری دارند، زیرا قیمت رمزارز LTC نیز پیش از رویداد Halving حدود ۹۳ دلار بوده و اکنون به ۷۴ دلار سقوط کرده است.

با فرض اینکه برق مورد نیاز این دستگاه‌های ماینینگ حدود ۰/۰۴ دلار برای هر کیلووات ساعت(kWh) در نظر گرفته شود، دستگاه‌های گفته شده در بهترین حالت روزانه چیزی بین ۰/۲۰ تا ۰/۵۰ دلار سودآوری به همراه خواهند داشت.

با در نظر گرفتن قیمت فعلی رمزارز لایت‌کوین، دستگاه‌های ماینینگ قدیمی‌تر همچون AntMiner L3 و +AntMiner L3 می‌توانند حداکثر سود ناچیز ۰/۰۱ دلار را به همراه داشته باشند.

منبع coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.