ارزش کل بازار: 359 میلیارد دلار

24 ساعت گذشته: 83 میلیارد دلار

ارزش دلار: 21,052تومان

سهم بیتکوین: %59.11

سهم اتریوم: %11.97

یار و یاور چین،روسیه و ایران در برابر تحریم های امریکا کیست؟

0 66

بر کسی پوشیده نیست که ونزوئلا، ایران، روسیه و چین برای مقابله با تحریم‌های اقتصادی دشمن مشترکشان ایالات متحده آمریکا در حال آزمایش فناوری‌های عرصه کریپتو هستند.
با این حال تحقیقات بنیاد دفاع از دموکراسی (FDD) ابعاد تلاش‌های این ملت‎ها برای تحقق هدفشان در راستای ایجاد تکنولوژی‌ رمزارزها را نشان میدهد.

“برای زمان طولانی مدتی مخالفان ایالات متحده بدنبال راهی برای فرار از سلطه این کشور بوده‌اند اما هیچ راه مطمئن و قابل اعتمادی برای انجام تجارت در سطح بین‌المللی بدون عبور از مجاری مالی تحت رهبری آمریکا وجود نداشت. اکنون راه ها و کانال های جدیدی در دست احداث هستند.”

مجهز شدن به سلاحی بنام کریپتو

ایران، ونزوئلا، روسیه و چین که تحت تاثیر تحریم‌های دشمن مشترکشان آمریکا قرار گرفته‌اند یا دائماً در معرض خطر این تحریم‎ها قرار دارند، مرزهای دورزدن تحریم را جابه‌جا کرده‌اند. این کشورها سیستم‎های پرداخت جایگزین تجارت جهانی را خارج از سلطه ایالات متحده و از طریق تکنولوژی بلاکچین و رمزارزها توسعه میدهند.
با توجه به ادعای FDD همزمان با بررسی توسعه و راه‌اندازی رمزارزهای دولتی توسط ایران، چین و ونزوئلا، این کشورها دسترسی به کریپتوها را برای عموم مردم محدود کرده‌اند.
“روسیه، ایران و ونزوئلا آزمایش‎های خود را روی فناوری بلاکچین آغاز کرده‎اند. از نظر آنها بلاکچین میتواند ابزار مفیدی برای جبران سلطه مالی امریکا و مقاومت هرچه بیشتر در برابر تحریم‎ها باشد. گزارش‌ها حاکی از آنست که چین نیز از قدرت مالی ایالات متحده و تهدید به وضع تحریم علیه مقامات چینی هراسان است.”

ایران بدنبال جایگزینی برای سوئیفت

درحالیکه تلاش‎های ونزوئلا برای دستیابی به رمزارزی بومی ناکام ماند، روسیه، چین و ایران روی ایجاد کریپتوی اختصاصی و اقتصادی مبتنی بر بلاکچین فعالیت میکنند.
بنابر اعلام FDD، روسیه با تمرکز بر روی بکارگیری تکنولوژی‎ بلاکچین به‎دنبال کاهش تاثیر تحریم‎های ایالات متحده میباشد و آن را به‎عنوان یک هدف بلندمدت امنیت ملی و اقتصادی میپندارد.

با هدف اسانی تجارت و سرمایه‎گذاری خارج از نفوذ ایالات متحده، نهادهای مالی روسیه چندین پلتفرم بلاکچینی را اداره میکنند. وزارت اقتصاد این کشور همچنین تصمیم دارد یک کریپتو منطقه‌ای را با دیگر اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) ایجاد کند.

ایران نیز که بشدت تحت تحریم‌های بی‌سابقه‌ی آمریکا قرار گرفته است، بدنبال ایجاد سیستمی است که بتواند جایگزین سوئیفت باشد. براساس این مطالعه، ایران به شکل گسترده‌ای در توسعه بلاکچین سرمایه‎گذاری میکند و قصد دارد یک رمزارز ملی ایجاد کند که نیاز داخلی را تامین کند.

یکی دیگر از کارهای انجام شده در حوزه کریپتو توسط ایران استارت‌آپ ققنوس است. سازمانی که قصد دارد ارز دیجیتالی به نام پیمان را با پشتوانه طلا ایجاد کند که چهار بانک ایرانی از آن برای توکنیزه کردن (صدور نوعی گواهی مالکیت دیجیتالی برای تمام یا بخشی از یک دارایی) دارایی‎ها در دنیای ارزهای فیات استفاده خواهند کرد.

چین نیز به منظور کاهش استفاده از دلار، بخش زیادی از منابع خود را برای تحقیق درباره چرخه تولید و همچنین ایجاد یک رمزارز ملی با پشتیبانی دولتی اختصاص داده است. مقامات چینی علاوه‎بر توسعه رمزارز حمایت شده از سوی دولت، بدنبال استفاده از بلاکچین در پروژه‌های اعتباری، مالی و املاک و نیز یک پلتفرم معاملاتی اوراق بهادار هستند.

آمریکا بدنبال سلطه در رقابت حوزه کریپتو

محققان بر این باورند که ونزوئلا، چین، ایران و روسیه درحال ساخت سدی از جنس بلاکچین برای مقاومت در برابر سیل تحریم‌های آمریکا هستند. برای آمریکا حیاتی است که بتواند به جایگاه رهبری این رقابت بین‌المللی در حوزه کریپتو دست یابد.
آنها می‌گویند ایالات متحده باید اطمینان حاصل کند که پروژه‌های بلاکچینی به گونه‌ای توسعه یافته‌اند که شفافیت، آزادی و رفاه ایجاد شده طی قرن گذشته را گسترش می دهد.

منبع CCN

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.