افزایش سرمایه‌گذاری روی بیتکوین

با توجه به آخرین گزارش گری اسکیل (Grayscale) سرمایه‌گذاری نهادی روی بیتکوین درحال افزایش است. این شرکت که در حوزه سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های دیجیتال فعالیت میکند، گزارشی از وضعیت سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های موجود در لیست خودش را طی سه ماهه دوم سال جاری منتشر کرد.

در این گزارش به افزایش قابل توجه سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های دیجیتال اشاره شده است ضمن اینکه طبق این گزارش بخش بزرگی از این سرمایه‌ها از سوی سازمان‌ها به سمت دارایی‎های دیجیتال گری اسکیل سرازیر شده است.

بنابر ادعای گری اسکیل دارایی‌های تحت مدیریت این شرکت طی سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ تقریباً ۳ برابر شده است، یعنی از ۹۲۶ میلیون دلار به رقمی معادل ۲.۷ میلیارد دلار رسیده است. این افزایش ناشی از فوران آتشفشان رمزارزها طی سال جاری است. سالی که بهبود روز افزون شرایط بازار کریپتوها، سرمایه‌های زیادی را به این بازار جذب کرد.

طبق این گزارش بازده محصولات معیار این شرکت یعنی Grayscale Bitcoin Trust و Grayscale Digital Large Cap Fund طی ۳ ماه به ترتیب ۱۷۸.۸% و ۱۴۷.۶% بوده است.
نکته جالب توجه این گزارش حضور پر رنگ سازمان‌ها در بحث تقاضا برای دارایی‌های دیجیتال میباشد. در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ سازمان‌ها ۸۴% تقاضاها را به خود اختصاص داده‌اند که نشانه‌ی روشنی از علاقه‌مندی این بازیگران مهم و بزرگ به بازار رمزارزها است.

میانگین سرمایه‌گذاری هفتگی روی تمام دارایی‌های دیجیتال ارائه شده توسط گری اسکیل رقمی معادل ۴.۹ میلیون دلار است. شایان توجه است که ۴.۱ میلیون دلار از این میزان به محبوبترین دارایی این شرکت یعنی GBTC اختصاص یافته است. ضمن اینکه سازمان‌ها با سهم ۸۰ درصدی از این مبلغ ۴.۱ میلیون دلاری بازهم دست بالا را داشتند.

‏GBTC یا Grayscale Bitcoin Trust سهامی را ارائه میدهد که اولین اوراق بهادار عمومی است که در زمان سرمایه‌گذاری قیمتی قطعی دارد و ارزش سهام با توجه به قیمت بیتکوین تعیین میشود.

به عبارت دیگر، این شرایط به سازمان‌ها اجازه میدهد که شاهد تحرکات قیمت بیتکوین باشند بدون آنکه نگران ذخیره‌سازی، مالکیت داریی‌ها یا حتی مدیریت کلیدهای خصوصی باشند. یک سهام GBTC  معادل ۰٫۰۰۰۹۷۸۳۴ بیتکوین را نمایندگی میکند که درحال حاضر این میزان بیتکوین حدوداً ۹.۳ دلار ارزش دارد. قیمت عمومی یک سهم اکنون ۱۲.۶۱ دلار است که ۳۶% از ارزش واقعی بیتکوینی آن بالاتر است.

بنابراین میتوان گفت که سازمان‌ها رضایت دارند تا ۳۶% حق‌الزحمه پرداخت کنند و خود را از معضلات خرید مستقیم بیتکوین، مدیریت و دخیره سازی آن رها کنند.
همانطور که پیشتر اشاره شد این گزارش نمایانگر افزایش علاقه سازمان‌ها به سرمایه‌گذاری روی بیتکوین طی سال ۲۰۱۹ است.

در ماه می نیز گزارشی از تحقیقات انجام شده توسط فیدلیتی که افزایش اشتیاق سرمایه‌گذاران نهادی پیرامون ورود به حوزه بیتکوین را نشان میداد، منتشر شد. علاوه بر این تقاضا برای CME بیتکوین نیز از سوی سازمان‎های بزرگ افزایش پیدا کرد. طی یکسال این تقاضاها بیش از ۸۰% رشد داشت.

Comments (0)
Add Comment