دلایل افزایش قیمت بیتکوین تا ۱۲۰۰۰دلار

بیتکوین طی روزهای گذشته بازهم روند صعودی درخور توجهی داشته است، اما شواهد و قرائن از افزایش بلندمدت قیمت این رمزارز خبر می‌دهد. ما در این گزارش سه عامل محرک قیمت بیت کوین را باهم بررسی میکنیم.

ریزش سهام جهانی

جنگ تجاری ما بین ایالات متحده و چین به طرز چشمگیری به نفع بیت کوین پیش میرود. با ادامه تنش‌ها میان دو قدرت اقتصادی، سهام جهانی با کاهش چشمگیری روبرو شد. همانطورکه تیم درایر اشاره کرده است، سهام داوجونز و نزدک به ترتیب ۲.۹٪ و ۳.۴٪ سقوط داشته‌اند. سهام داوجونز روز سه شنبه بدترین روز تجاری خود را در سال جاری تجربه کرده است.

بیت کوین ابزاری برای پوشش ریسک

وضعیت فعلی بیت کوین موجب شده که افراد بیشتری این رمزارز را به عنوان ابزاری مناسب و موثر برای کاهش ریسک در نظر می‌گیرند. همانطورکه حقوقدان حوزه رمزارزها و بلاک چین، جیک چروینسکی در روز سه شنبه گفت:

این ویژگی، یک کاربرد اساسی و بسیار مهم برای بیت کوین تلقی میشود. چراکه این رمزارز برای کاهش وابستگی به سیستم‌های مالی متمرکز سنتی طراحی شده است. درحال حاضر بیت کوین دقیقاً کاری را انجام می‌دهد که برای آن طراحی شده است.

مدیرعامل شرکت مشاوره Agecroft Partners نیز در اظهار نظری مشابه با چروینسکی میگوید:

این ویژگی‌ کاهش ریسک، بیت کوین را به انتخاب مناسبی در بین شرکت‌های سرمایه‎گذاری تبدیل خواهد کرد.

جو منفی علیه ارزهای فیات

در هفته گذشته و در راستای جنگ تجاری، ایالات متحده، چینی‎ها را به دستکاری و تنظیم قیمت ارز متهم کرد. دلیل این اتهام تغییر ناگهانی و قابل توجه تصمیم پکن در راستای حمایت از یوان بود که اجازه داد قیمت آن در برابر دلار کاهش پیدا کند.

وزیر خزانه‎داری امریکا در این رابطه ادعا کرد که این اقدام چینی‌ها به نوبه خود قدرت تجارتی ناعادلانه‌ای در سطح رقابت جهانی به چین داده است. چین نیز در پاسخ به اتهامات آمریکا اعلام کرد که آمریکا عمداً نظم بین‎المللی را برهم می‌زند.

کایل باس (Kyle Bass) بنیانگذار شرکت مدیریت سرمایه هی‌من (Hayman) به رسانه‌ها گفت برای یک سرمایه‎گذار متوسط، وجود یک ارز جایگزین کاملاً ایده‌ال است. وی در مصاحبه با یاهو گفت:

اگر در آسیا و چین باشید و یک سیستم ارزی محدود در اختیار داشته باشید،
یا اگر در هنگ کنگ باشید و نتوانید دلار هنگ کنگ را به مقدار قابل توجهی از دلار آمریکا تبدیل کنید، چه چیزی می‌خواهید بخرید؟

جرمی الایر، مدیرعامل شرکت رمزارز Circle نیز اعتقاد دارد که این وضعیت، سرمایه‎گذاران چینی را به تعامل با بازار رمزارزها تشویق کرده است. الایر میگوید:

امروزه انسان‌ها موفق به ایجاد یک مکانیسم مستقل و بسیار ایمن برای ذخیره سرمایه خود شده‌اند
که در هرجایی که اینترنت وجود داشته باشد در دسترس است.

Comments (0)
Add Comment