ارزش کل بازار: 346 میلیارد دلار

24 ساعت گذشته: 77 میلیارد دلار

ارزش دلار: 22,425تومان

سهم بیتکوین: %59.59

سهم اتریوم: %12.41

ICO چیست؟

0 51

ICO یا عرضه‌ی اولیه‌ی سکه، یکی از روش های جذب سرمایه است که با گسترش ارزهای رمزنگاری شده، محبوبیت زیادی را به دست اورده و البته اشکالاتی هم دارد. افزایش ناگهانی و سرسام‌آور ارزش بازار ارزهای رمزنگاری شده که سال گذشته‌ی میلادی رخ داد، فناوری بلاکچین را به مرکز اکوسیستم مالی جهان پرتاب کرد.

این اتفاق سبب شد تا گروه‌های مختلف اعم از قانون‌گذاران، نوآوران و حتی سودجوها به این عرصه وارد شوند. روند صعودی فناوری بلاک‌چین و محصولات وابسته به آن، این تفکر را در عموم ایجاد کرد که تقریبا همه‌چیز را می‌توان به‌صورت غیرمتمرکز ارائه کرد و تنها پیش‌نیاز برای این کار، ساخت و تامین سرمایه‌ی پلتفرم‌های بلاک‌چین است.

در نتیجه‌ی تمام اتفاقات بالا، سالی پر از عرضه‌ی اولیه‌ی سکه (Initial Coin Offering= ICO) شروع شد. این عبارت در واقع همان سرمایه گذاری جمعی (Crowdfunding) است که در سیستم مالی سنتی وجود دارد. در سرمایه گذاری جمعی عده‌ی زیادی از افراد مقادیر کمی روی یک طرح یا پروژه سرمایه‌گذاری می‌کنند.

به این صورت که ابتدا کارآفرین ایده خود را در یک وب‌سایت معرفی می‌کند،سپس به وسیله یک پلتفرم افرادی که تمایل به سرمایه‌گذاری روی این ایده دارند، مبالغ دلخواه خود را روی آن سرمایه‌گذاری می‌کند تا سرمایه اولیه برای راه‌اندازی ایده جمع‌آوری شود.

مجموع سکه‌های عرضه شده با این روش، سرمایه‌ای حدود ۵.۶ میلیارد دلار را جذب کردند که نسبت به ۲۴۰ میلیون دلار سال قبل، جهشی عظیم بود. در این میان، نبود قانون‌گذاری کافی در کنار تمایل دیوانه‌وار مردم برای حضور در این اکوسیستم، عرضه‌ی بیش از ۹۰۰ سکه‌ی مستقل را در پی داشت که برخی از آنها موفق شده و بسیاری دیگر، تنها با هدف کلاهبرداری ایجاد شدند.
برای درک بهتر مفهوم ICO ابتدا عرضه اولیه سهام در بورس که اصطلاحا به آن IPO گفته میشود را بررسی میکنیم.

عرضه اولیه عمومی یا Initial Public Offering چیست؟

عرضه‌ی عمومی اولیه ( IPO )، عرضه‌ی اوراق‌ بهادار شرکت به عموم برای اولین بار و بدون سابقه قبلی قیمت‌گذاری است.
در واقع ipo اولین فروش سهام توسط یک شرکت خصوصی است که طی آن به یک شرکت عمومی تبدیل می‌شود.
و این اتفاق در بورس صورت میگیرد.توضیح عرضه اولیه سهام بسیار گسترده هست اما ما فقط با این مقدار توضیح کار داشتیم.نکته این است که حال شما همین عرضه اولیه سهام را بیاورید روی بستر بلاک چین و به عبارتی بورس را کامل حذف کنید!
اینجا با مفهوم جدیدی آشنا می شویم و آن هم عرضه اولیه سکه (ICO) است. در این حالت یک استارت آپ سرمایه لازم برای اجرای ایده خود را به واحدهایی تقسیم میکند و اصطلاحا توکن هایی را تعریف می کند. این توکن ها درواقع سهام دیجیتالی هستند که در بستر بلاکچین توسعه پیدا میکنند. معمولا استارت آپ هایی که ICO عرضه می کنند همان توکن را به عنوان واحد پولی در سیستم خود پذیرش می کنند.
در واقع مزایای خرید توکن یا همان ICO در این است که صاحب توکن هم از نوسانات و افزایش ارزش احتمالی سود می برد و هم میتواند توکن خریداری شده را برای استفاده از خدمات و یا خرید کالا در همان استارت آپ استفاده کند. به عبارتی خریداران آی سی او سهامدار استارت آپ مذکور میشوند منتهی فرق این نوع سهامداری با سهامداری سنتی این است که سهام های سنتی برای فروش نیاز به تایید و نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار دارند در حالیکه برای این نوع سهامداری که بیشتر شبیه مجوزی برای استفاده از خدمات خاصی در Blockchain است، اینطور نیست.
عرضه‌ی توکن یکی از راه‌های افزایش سرمایه خصوصاً برای استارتاپ های فعال در زمینه ارزهای رمزنگاری شده است. دوران کنونی زمانی است که فناوری بلاک‌چین و ارزهای رمزنگاری شده بخش زیادی از خبرها را به خود اختصاص داده‌اند. در ماه‌های اخیر خبرهای متعددی در مورد این فناوری‌های جدید منتشر شده است.

تفاوت های عرضه اولیه سکه و عرضه اولیه سهام در بورس:

عرضه اولیه سکه نیاز به اخذ مجوز ندارد
عرض اولیه سکه نیاز به حداقل سرمایه اولیه ضمناتی ندارد
عرضه اولیه سکه به صورت کاملا اینترنتی صورت می گیرد
میتوان گفت که نقدشوندگی توکن ها آسانتر از فروش سهام عادی است
ریسک و کلاهبرداری در عرضه اولیه سکه به مراتب بیشتر است

دلیل جذابیت ICO ها

نکته ای وجود دارد که بسیاری از سرمایه گذاران را جذب ICO ها کرده است و آن قیمت توکن هاست؛ قیمت آنها در هنگام پیش‌فروش ICOها بسیار کمتر از قیمتشان پس از عرضه عمومی در صرافی ها و… است.
این بهترین فرصت خرید توکن های پروژه هایی هست که از دید شما پیشرفت زیادی خواهند داشت.

نکته سرمایه گذاری: بر خلاف مطلبی که در پاراگراف بالا نوشتیم، در بسیاری از موارد، قیمت توکن های ICO ها پس از اتمام مهلت شرکت درICO آن ها و بالافاصله پس از عرضه عمومی در صرافی ها، کاهش چشم گیری پیدا می کند.
دلیل این موضوع این است که بسیاری از این پروژه ها پس از استارت خوردن نمی توانند انتظار بسیاری از سرمایه گذاران برای پیشرفت را برآورده کنند. هر چند برای بسیاری از توکن ها این موضوع صادق نیست.
باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که جمع آوری سرمایه اولیه در ICO ها تنها برای مدت محدودی امکان پذیر است؛
پس از اتمام مهلت پیش فروش توکن‌ها، انتظار برای عرضه عمومی آنها و خریدشان از طریق صرافی های وجود دارد. در برخی از موارد، ICO ها زودتر از موعد مقرر توکن های خود را به فروش می رسانند؛ به همین دلیل، خیلی زودتر از بازه زمانی تعیین شده، فرصت سرمایه گذاری در آنها از دست می رود.

خطر کلاهبرداری

شرکت مشاوره‌ای SATIS در ماه جولای گزارشی منتشر کرد که در آن، خبر از کلاهبرداری‌های بزرگ در صنعت ICO داد.
علاوه بر آن وال استریت ژورنال نیز در گزارشی، ۲۰ درصد از آیکوها را ذاتا کلاهبرداری دانست.
به‌هرحال SATIS معتقد است حدود ۸۰ درصد از ICOها را می‌توان در دسته‌ی کلاهبرداری قرار داد.
تنها در سال ۲۰۱۸، کلاهبرداری‌های این حوضه، خسارتی در حدود نیم میلیارد دلار به سرمایه‌گذاران وارد کرده است.
به‌عنوان مثال پلتفرم رمزارزی ویتنمامی Modern Tech ارزی با نام Pincoin معرفی کرد که در ماه آوریل، حدود ۶۶۰ میلیون دلار سرمایه‌ی کاربران را به سرقت برد.
در مثالی دیگر، شرکت ACChain به‌صورت ناگهانی دفاتر خود را خالی کرده و ۶۰ میلیون دلار از سرمایه‌های سرمایه‌گذاران را ناپدید کرد.
این مثال‌ها همگی باعث افزایش نگرانی سرمایه‌گذاران و جلب توجه بیشتر قانون‌گذاران به این اکوسیستم شده است.
در نهایت به نظر می‌رسد نوع جذب سرمایه‌ی ICO که در سال ۲۰۱۷ شاهد آن بودیم، به مرور در حال از بین رفتن است.

چگونه می‌توان متوجه جعلی بودن و احتمال کلاهبرداری در «عرضه اولیه سکه» شد؟

مواردی که می‌تواند نشانگر جعلی بودن ارز دیجیتال پیشنهادی باشد:
تیم توسعه‌دهنده گمنام بوده و یا برای اعضای جامعه شناخته شده نیست.
هیچ کیف پول شخص ثالثی برای نگهداری از مبالغ جمع‌آوری شده در «عرضه اولیه سکه» وجود ندارد و این مبالغ به صورت مستقیم در دست صاحبان پروژه قرار می‌گیرد. در این صورت هیچ چیز جلوی فرار و کلاهبرداری آنها را نمی‌گیرد.

اهداف غیرواقعی یا مبهم مطرح می‌شود. وقتی یک پروژه فاقد برنامه‌ای دقیق و واقعی باشد، در بهترین حالت نشانگر عدم برنامه‌ریزی تیم اجرایی است. در بدترین حالت نیز این مساله نشانگر عدم اهمیت‌دهی به پروژه از سوی آنهاست.

عدم وجود شفافیت: امروزه اعلام جزییات پیشرفت در مراحل مختلف پروژه امری رایج در دنیای ارز دیجیتال به شمای می‌رود. اگر توسعه‌دهندگان ارز دیجیتال نسخه دمو یا آزمایشی محصول، فیلمی کوتاه از تیم و یا سایر گزارش‌های مربوط به پیشرفت را منتشر نکنند، این احتمال وجود دارد که اصلا کاری انجام نمی‌دهند.
اگر کمپینی برای «عرضه اولیه سکه» دیدی که شامل نشانه‌های بالا بود، بهتر است به سراغ آن نروید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.